Samos gastronomisi yerel geleneklerle taze ürünleri ve Batı ile Anadolu'dan etkileri yaratıcı bir şekilde birleştirmektedir. Yerel mutfak özellikle sebze, deniz mahsulleri ve et yemekleri içerir ve bunların her zevke hitap edecek birçok değişik ilginç versiyonunu sunar.

Birkaç karakteristik yemek tarifi: Pirinç ve dereotuyla doldurulmuş taze asma yaprağı - meşhur "dolmadakya" (veya yerliler için "yaprakya"), yoğurt eşliğinde. Sevgiyle yoğurulmuş krepler, üstüne keçi peyniri veya bal eşliğinde. Patlıcana sarılmış kuzu, fırında hafif ateşte pişmiş, domates sollu ve kırmızı şaraplı. Taze domatesli nohut köftesi veya naneli peynirli kabak köftesi. Elde açılmış yufka ile, balkabağı, feta peyniriyle doldurulmuş, tarçınlı, meşhur Samos börekleri. Kömürde deniz ürünleri, yaban otları ve yağ limon sosu eşliğinde.

Sarapta pişirilmiş ahtapot, tatlı Samos şarabı ve soğan eşliğinde. Yerli keçi, pirinç ve otlarla doldurulmuş, taş fırında pişirilmiş.

Yerli mezelere çok ödüllü, baskın moshato üzümü meyve kokusuna sahip Samos şarapları eşlik etmektedir. Samos rakısı, "suma" ve distilasyonlar enfes şekilde mezelere eşlik ederler veya serinletici aperitif oluştururlar. Yerel pastacılıkta, sevgiyle ve Samos topraklarının meyve çeşitleriyle yapılmış reçellerin farklı bir yeri vardır. Gözlemelerin ("diples' veya "katmer olarak bilinirler), ceviz ve bal eşliğinde sunulur. Mustalevria, kokulu üzüm kreması, tarçın ve susamla yapılmaktadır.