SÖMBEKİ

Sofistike ortamı ve dönem mimarisiyle, Sömbeki, antik dünyanın büyüsüyle dolu Ege kıyısında farklı bir ada tecrübesi sunuyor

Sömbeki’nin on iki adadan biri olan canlı Rodos adasının kıyısında, özel bir ada olduğunu bilirsiniz. Belki bilmeyeceğiniz şey, kozmopolit tadını antik dünyanın büyüsü, sınıfı ve geleneğiyle birleştiren tarza sahip bir tatil arayanlar için, Sömbeki, Akdeniz’de en gözde tatil mekânlarından biri olarak sayılıyor. Limanında pahalı yatları ve komşu Türkiye’ye günlük tekne turlarıyla, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir adadır.

Eşsiz zarafeti ve özel ortamıyla, Sömbeki, dünyanın dört bir yanından gelen insanların ikinci evi olmuştur. Giolas’a ister feribotla ister gemi ile gidin, bu rengârenk, neoklasik dönemden kalma yerleşim yerinde bulunan muhteşem evleri göreceksiniz. Tavernalarında ve restoranlarında, meşhur Sömbeki karidesinin tadına bakacaksınız. Adanın diğer tarafında, bir mum yakıp, keramet sahibi ünlü Taxiarchis Michael of Panormitis’de dua edeceksiniz. Sömbeki’ye Hoş geldiniz!

Sömbeki’de neler yapılır?

Gialos: Renk, cazibe ve antik dünyanın büyüsü
Koyu sarı, somon rengi, kırmızı, mavi ve turkuaz: Sömbeki limanında bulunan neoklasik döneme ait görkemli binaları ile Gialo, parlak geçmişinin renk ve cazibesini koruyor. Eski bir kitabın sayfalarından alınmış gibi görünen bir yer. Turistik yerleri ziyaret etmeyi unutmayın: 1838’de kurulan Timiou Prodromou Manastırı, eski gümrük dairesi, Balık Pazarı, taş köprü, genç bir balıkçının heykeli, Saat Kulesi(1881’de inşa edilen) ve Harani’de ki eski kayık iskelesi.

Yükseğe ve daha yükseğe: Kali Strata
Ano(yukarıda) Sömbeki’de, 500 adımdan fazlası sizi Gialo’dan Horio’ya götürür. Bir zamanlar, bir şehirden diğerine gitmenin tek yolu buydu. Şimdi, eğer yolunuz düşerse, kabarık etekli şık kızların ve uzun ceketli erkeklerin gezindiği o eski günleri hayal edin. İşte Kali Strata karşınızda: şehrin en güzel ve zengin yerinde bulunan ev ve butikler. Zirvede, bir vaha, bir açık hava kafesi sizleri bekliyor. Buradan, batan güneşin Gialos’u kendi görkemiyle nasıl aydınlattığını izleyin.

 

Horio: cazibe ve asalet
Horio’ya vardın (yani köye). Burada halk size ziyaret etmeniz gereken her yeri gösterecek: Spetsaria, cam kapları ve 1884’den gelen mimari detaylarıyla, kadim bir eczacılık topluluğu. Etkileyici Hatziagapitou-Hatzioanou konağı. Arkeolojik ve halk müzelerine ev sahipliği yapan Farmaki konağı. Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Kastro’da dolaşın ve Ege'ye bir bakının.

Taxiarchis Michael Panormitis Manastırı
İşte burada dindarlar içeriye girmek için kuyruktalar ve beklemeye değer: ortamdaki mistik enerji kiliseye yayılıyor. Mucizeleriyle ünlü Panormitis önemli bir hac merkezidir. Manastır 15. yy.dan bu yana hizmet veriyor ve Baş melek Mikail (koruyucu aziz) simgesinin doğaüstü olduğu kabul edilir. Geceyi geçirmiş gibi hissetmek ister misiniz? Manastır bazı spartan odalarını kiralıyor.

Sömbeki adasının saklı cevherleri

Sömbeki Karidesleri
Karides Sömbeki’nin en meşhur ve geleneksel yemeğidir. Gialo ve Horio’da bulunan tavernalarda yağda kızartılmış küçük ve lezzetli karidesleri yiyeceksiniz.

Denizcilik Müzesi
Sömbeki’nin kadim tersanesinde neoklasik dönemden kalma etkileyici bir binanın ev sahipliği yaptığı bu müzede, sünger dalışı ve diğer sualtı hikâyeleri sizi bekliyor. Adada tatil sırasında yapılacaklar listesinde bunu birinci sıraya koyun.

Sömbeki plajlarına yelken açın
Küçük gemiler sizi istediğiniz plaja götürecek: Ai-Giorgi, Dysalona, Agia Marina, Nanou, Fokospilia. Gialos’a yaklaştıkça, adanın neoklasik dönemden kalma cazibesine yeniden hayran kalacaksınız.

 
SÖMBEKİ OTEL REZERVASYON
Booking.com
SÖMBEKİ OTO KİRALAMA