Kerkira olarak adlandırılan ve Yunanistan’ın kuzeybatısında; İyon Denizi’ndeki en büyük ikinci ada olan (birkaç küçük adasıyla birlikte adalar topluluğu) Korfu ya da İtalyanca versiyonuyla Korfu, tarihinde Osmanlı İmparatorluğu, İtalyanlar, İngilizler ve Almanlar tarafından işgal edilmiş. En nihayetinde Yunanistan’ın kontrolü altına alınan ada, şimdilerde dünyanın birçok farklı ülkesinden turist ağırlıyor. Çoğunluğunu İtalyan, Alman, Fransız ve Rus turistlerin oluşturduğu Korfu Adası’nda Türk turist oranı oldukça az. Öyle ki adada Türk olduğumuzu kimse anlamadı ve Türkiye’den geldiğimizi söyleyince duruma şaşırıp, Korfu’ya Türk turistlerin yeni yeni gelmeye başladıklarını söylediler.

Farklı milletlerden çok sayıda turist bölgeyi ziyaret ettiğinden İngilizce konuşulma oranı çalışan kesimde oldukça yüksek. Hiç zorlanmadık diyebilirim. Hatta çıktığımız tekne turunda çevirmen Yunanca, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça çeviri yaparak İlber Ortaylı’ya rakip olduğunu kanıtlamış oldu.

Turistik bir ada olan Korfu’nun en büyük geçim kaynağı da haliyle turizm. Ek olarak hediyelik eşya, zeytinyağı ve kumkuat meyvesinden üretilen likör, reçel gibi ürünler de adanın geçimini oluşturuyor.