KALİMNOS

Ünlü sünger dalgıçlarının On İki Ada’daki evi olan bu ada modern zaman maceracıları ve meraklı kaya tırmanıcıları için idealdir

Saf ve bozulmamış yerler mi arıyorsunuz? Yunan adalarında sadeliğe ve özgünlüğe hasret misiniz? Dinginliği, rahatlığı ve açık hava etkinliklerini sever misiniz? Kaya tırmanışına veya dalışa can mı atıyorsunuz? Öyleyse, Yunanistan’ın keşfetmeniz gereken eşsiz bir parçası olan Ege’deki saklı cevher Kalimnos’a gelmelisiniz.

Kalimnos’ta ne yapılır

Ege Denizi’nin hazineleri
Çorak ve kayalık Kalimnos. Sakinler için tek çıkış yolu denizdir. Deniz, minnetle ekimine başlanılan değerli süngerleri yerlilere cömert bir şekilde sunmaktadır. Kalimnosluların tam olarak ne zaman sünger dalışına başladıkları tarih içinde bir gizdir. Günümüzde, Ege’nin en büyük balıkçılık filolarından birisini bulundururlar ve yıllık 30,000 civarında sünger üretirler. Sayısız türde sünger görecek olmanızın yanı sıra pazara ulaşmadan önce geçtikleri çeşitli aşamalara da tanık olacaksınız.

Uluslararası dağcılık istikameti
Avrupa’nın en güzel kaya tırmanış rotalarının bazıları burada bulunduğundan Kalimnos bu harikulade tırmanış alanlarıyla dünyaca ünlü hale gelmiştir. Adadaki kayaların muhteşem bir sürtünüm kuvveti vardır ve tırmanış alanlarına ulaşımda esintiye maruz kalınır. 60’tan fazla tırmanış alanı ve 1,300’den fazla işaretli ve güvenli rota burada bulunabilir. Akdeniz’deki maceracılar için eksiksiz bir cennet!

Kalimnos’un derinliklerine dalış
Uluslararası Dalış Festivali için her yıl Ege’deki bu adada buluşur. Derinliklerine daldıkça Nera, Telendos, Platy ve Pserimos adasının civarı gibi büyülü dünyalar kesinlikle zihninizde yer edecektir. Myrties-Telendos deniz kanalı altında saklı batık antik şehri keşfedin.

Esperidon fiyordu
Belki de Yunanistan’daki en güzel fiyorttur. Engin ve göz kamaştırıcı yüzyıllık dünyasıyla ziyaretçileri cezbeder. Mandalina ve portakal ağaçlarıyla işlenmiş Vadi, Ege’nin aşağısına doğru, su ile buluştuğu yere uzanır. Neolitik dönem yerlileri ileriye dönük izlerini her yere bırakmıştır.


Kalimnos’un saklı cevherleri

Eskiden bir yarımada, şimdiyse bir ada olan Telendos
554 M.S tarihindeki bir deprem Pothaia’da suyun dibine gömülen Kalimnos’un bir parçasını koparıp almıştır. Günümüzde, Telendos adası o çağa ait parça ve kalıntılarıyla Kalimnos’a karşı uzanmaktadır. Buradaki tatiliniz süresince, tekneyle açılabilir, yüzebilir, kayıp antik uygarlıkları görmek için adada yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Tatiller ve Dor gastronomisi
Kalimnos mutfağı, Dorların basitlik ve sadeliğine dayanmaktadır. Mououri bir kuzu dolması, mirmizeli yağ, domates, peynir ve galeta ile kombinlenen bir salata, fylla ise asma yapraklarından yapılan bir dolmadır. Lezzetli!

Dalios Apollo Tapınağı
Tapınak, adanın koruyucu azizinin ibadet ettiği en önemli yer tayin edilmiştir ancak aynı zamanda antik Kalimnos’ta politik ve dini bir merkez işlevi de görmüştür. Burada, Apollo ve Asklepios gibi tapınaklar ibadet edilen yerlerle birlikte tiyatro ve spor salonu gibi yerler de bulabilirsiniz. Panormo’ya giden yol üzerindeki Hora’nın batı yakasında bulunabilmektedir. Bölgeyi keşfettikçe, 5. ve 6. yy tarihlerinden kalma iki büyük Hristiyan kilisesi bulacaksınız.

 
KALİMNOS OTEL REZERVASYON
Booking.com
KALİMNOS OTO KİRALAMA