Samos'ta kültürün çok değişik çeşidi vardır. Özellikle yaz döneminde Avrupa'dan ve bütün dünyadan gelen birçok ziyaretçiye, çeşitli festivaller, tiyatro ve dans gösterileri, müzik konserleri, bilimsel konferanslar, atölyeler ve etkinliklerden oluşan zengin kültürel program sunulmaktadır.

Ireon Music Festival Doğu Ege'deki en popüler festivallerden biridir. Ağustos'un ilk günlerinde Samos'un İraion bölgesinde, Hera'nın antik tapınağından birkaç metre uzaklıkta gerçekleşir. 2004 yılında başlamıştır ve her yıl Yunan ve yabancı müzik sahnesinden ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmaktadır.

İraia - Pithagoria tanrıça Hera'ya olan ibadetle ilgili antik ritüellere refere eder. Yunan Milli Kurulu ve UNESCO'nun ve Yunan Olimpiyat şampiyonları derneğinin himayesinde gerçekleşirler. Bu etkinlikler süresince felsefi, bilimsel konferanslar ve yüksek düzeyde sanat etkinlikleri gerçekleşir.

Genç Sanatçılar Festivali Pithagorio Antik Tiyatrosu'nda bütün dünyadan ödüllü sanatçıların buluşmasıdır ve müzik kanalıyla kültürel deneyimlerin değişimine ağırlık verilir.

Samos şarabı Yortuları her yaz bütün Samos'ta birçok müzik ve dans etkinlikleriyle düzenlenir ve başrolde ünlü Samos şarapları yer alır.

Görsel sanat sergileri (resim, fotoğraf, film/video, tesisler), ilginç yerel ve global konulardan esinlenen sanatçılar ve yaratıcı ekipleri tarafından sunulmaktadır.

Sinema Festivali, her yaz Yunan ve yabancı film ve belgesellerin açık hava gösterimleriyle düzenlenmektedir.