Doğu Ege’de , Batı ile Doğu sınırında , Samos , sırlarıyla tanıştırmak için ziyaretçileri içtenlikle bekler . Dağlık , gizemli ve aynı zamanda misafirperver , antik çağlardan beri meşhur olan Samos büyüklük açısından sekizinci en büyük Yunan adasıdır . Muhteşem bir kıyı şeridi ve eşsiz sahilleriyle , ormanlar , bağlar ve antik zeytin alanlarıyla yemyeşil doğal manzarası ve dağ kıyılarına serpilmiş birbirinden güzel küçük köyleri vardır .

Parlak tarihi ve canlı gelenekleri , kültürel etkinliklerin çeşitliliği , misafirperver yerlileri , enfes yerel ürünler ve özel mutfağı aklınızı başınızdan alacak.

Samos’un Genel Tarifi 

Samos Türk sahillerine en yakın Yunan adasıdır . Avrupa ile Asya’yı ayıran 1.300 metrelik mesafe antik dönemden itibaren “Eptastadios Porthmos” (Yedi aşamalı boğaz) olarak bilinir . Kuzeybatısında Chios adası , batısında İkaria , güneybatısında Furni Korseon adacıklar kümesi ve güneyinde Onikidalar bulunmaktadır .

Ada belediyesinin idari merkezi Samos(Vathi) şehridir . Karlovasi ikinci büyük şehir merkezidir ve Aegean Üniversitesi Fen Fakültesi burada bulunmaktadır . Pitagorio adanın tarihi bir belediyesidir çünkü Samos antik kenti burada kurulmuştur . Marathokampos , görkemli Kerki dağının eteklerinde bulunan , büyüklük açısından dördüncü kasabadır. Yoğun yerel karaktere sahip toplam 33 büyüklü küçüklü köy ile birçok küçük belde , ada sahillerinden iç kısımlarına kadar yayılmaktadır . İç kısımda ayrıca iki dağ kümesi , Karvounis( 1.153 metre ) ve Kerki (1.443 metre ) hakim konumdadır .

Samos antik dünyanın önemli şahsiyetlerinin doğum yeridir : filozof Epikuros , güneş merkezi teorisi Aristarhos ve aynı zamanda büyük filozof ve matematikçi Pisagor . Heredot ie Ezop adada uzun süre yaşamışlardır, ayrıca mitolojiye göre , Tanrıça Hera Samos’ta doğmuştur.