Astipalaia

Saflık, huzur, misafirperverlik, güzel plajlar ve gizli hazineler: Sıra dışı tatilin ideal adresi

Astipalaia: Kısmen şekli kelebeğe benzediğinden kısmen de karasal güzelliğinden dolayı “Ege’nin Kelebeği” lakabı takılmıştır. Sapa yerlere seyahat etmeyi isteyenler için burası cennetten bir köşe. Ege’nin güneydoğu kıyıları Dodecanese’de (bazılarının aklına geldiği gibi Kiklad değil), tasvirler ve duygularla dolu bir ada vardır. Çoğu kristal saflığında suyu, güneşin yıkadığı kumsalları, tarihi mirası ve misafirperver halkıyla bu beyaz ışık adasında kendini adayarak sonsuza dek yaşamaya devam edebilir.

Astipalaia’da ne yapılır?

'Astipalaia’
Geleneksel Kiklad horası gibi görünse de aslında bu ada On iki adaya aittir. Ünlü kalesi, Ege'nin görkemli manzaraları, yel değirmenleri ve kireç badanalı evleri olağanüstü bir geleneksel yerleşim şekli oluşturuyor. Yerli halkın kendi lehçelerinde Astropalia olarak adlandırdığı Hora yemek ve eğlence açısından çeşitli seçenekleri sunan, adanın en büyük şehridir.

Tepedeki kale
Tepenin başında, Hora üzerindeki Astypalaia kulelerinin ünlü taş kalesi özel bir cazibe merkezidir. 13. yüzyılda Quirinni ailesi tarafından yaptırılmış bu kale korsanlardan korunmak için inşa edilmiş tipik bir korunaklı bir yerleşim yeriydi. Ancak adanın nüfusu arttıkça evler kalenin sınırlarını aştı ve yamaçlara yayıldı. Günümüzde ise tepenin en uç noktasına ve Pera Gialos limanına kadar sınırları genişledi.

Sade ve baştan çıkarıcı plajlar
Astipalaia’nın plajları kozmopolit bir ortam olmayabilir ama bu plajlar farklı şeyler teklif ediyor: berrak su, rahatlama ve huzur. Adanın en güzel plajı Kaminakia’dır ancak Vatses, Livadi, Steno ve Psili Ammos da epey güzeldir.

Kalenin gölgesindeki Meryem Ana
Aziz Anthimos’un 1762 yılında kurduğu Panagia Portaitissa Ege'nin en güzel kiliselerden biridir. Etkileyici çan kulesi ve gümüş kubbesiyle kireç badanalı bu kilise kalenin tam aşağısındaki adını etrafında yetişen nar ağaçlarından alan şiirsel bir şehir olan Rodia’da yer almaktadır.

Adanın bahçesinde
Livadi narenciye bahçeleri ve üzüm bağları ile verimli bir vadidir. Evler çiçeklerle bezenmiş ve kahve mağazaları ve restoranlarla dolu adadaki en güzel ve ünlü plajlarının uzandığı nehir boyunca uzanmıştır.

Astipalaia’nın saklı cevherleri


Helenistik hamamlı evler
Maltezana’da (Yükseliş) size Helenistik dönemine ait mavi çinileriyle ve mozaikleriyle donanmış Talara’nın ünlü hamamlarını göreceksiniz. Uzmanlar mevsimleri ve zodyak sembollerini tasvir eden bu çinileri eşsiz kompozisyonlarını ayrı ayrı değerlendirdi.

Negrou’deki sarkıtlar
Vatses’deki Negrou Mağarası’nda korsanlar ve gömdükleri hazineler hakkındaki mitlerle iç içe girmiş etkileyici sarkıt ve dikitlere rastlayacaksınız. Plaj’dan mağaraya (45 dakika) yürüyebilir ya da tekne ile ulaşabilirsiniz.

Astipalaia’da kaya tırmanışı
Adrenalin patlamasına hazır olun. Ftera’da adanın merkezinden sadece 20 dakika uzaklıkta tırmanma alanı sizi bekliyor. Kireçtaşı kayalıklarının kabartmaları 20 farklı zorlukta rota sunan iki tırmanma alanı oluşturmuştur. Var mısın?

 
ASTIPALAIA OTEL REZERVASYON
Booking.com
ASTIPALAIA OTO KİRALAMA