Turizm ve Hizmetler

Samos'ta turizm 1960'lı yıllarda özellikle Pithagorio, Kokkari ve Agios Konstantinos bölgelerinde gelişmeye başlamıştır. 1980'li yılların sonlarına doğru bütün adaya ve özellikle deniz kıyılarına yayılmıştır. Bugün kayda değer konaklama yerleri bulunmaktadır ve hizmet kalitesi sürekli gelişmekte ve modern tarz ve standartları takip etmektedir.
Turizmin gelişme imkanları büyüktür ve özellikle dağlık köyler ağına, deneyimsel etkinliklere, kültüre, gastronomiye, doğaya ağırlık vererek ziyaretçi çekme amacıyla yeni yatırım planları mevcuttur. Kruvaziyer turizmi, yeni pazarların açılması ve Türkiye sahilleriyle bağlantı kurma konuları gelişim göstermektedir. Zira Samos Türkiye'den ziyaretçilerin yeni trendini oluşturmaktadır. Birçok Avrupalı adayı sürekli yaşamak için tercih etmektedir. Yeni taşınmazlara yatırım yapmaktadırlar ve eski binaları restore ederek yerel mimarinin korunmasına katkıda bulunmaktadırlar.

"Aristarhos Samios" uluslararası havalimanı modern, güvenlidir ve birçok yerli ve uluslararası uçuşlara hizmet verir.

Pithagorio bölgesinde 235 tekne kapasiteli, modern altyapı ve hizmetler sunan marina faaliyet göstermektedir. Ada'nın iki temel limanı, Samos (Vathi) ile Karlovasi limanları merkez ve Kuzey Yunanistan ile (Cyclades, Pire, Selanik, Kavala), ayrıca komşu Türkiye ile bağlantı kurar. Pithagorio limanı Onikiadalar ve Türkiye ile bağlantılıdır. Sahil beldeleri Kokkari, Agios Konstantinos, Marathokampos Koyu'nda daha küçük limanlar ve tekne barınakları bulunmaktadır.

Tarım Üretimi ve Konfeksiyon

Antik dönemlerden itibaren Samos, zengin ve kendine yeten bir ada olmuştur. Buna morfolojisi, toprağın bileşenleri ve zengin kaynakları yardımcı olmuştur. Zengin Samos toprakları farklı kalitede ürünler üretmektedir.

Moshato şarabı, Samos'un menşe tanımı olup, "Samos Moshato Küçük Taneli" üzümünden üretilir, ki bu üzüm kademeli olarak 900 metre yüksekliğe kadar yerlerde üretilir. Zengin aroması ve dolu dolu meyvemsi tadıyla dikkat çeker. Samos şarabı antik çağlardan beri meşhurdur ve mitolojide üzüm bağının tanrı Dionysus'un adaya hediyesi olduğu söylenir. 15inci yüzyıldan itibaren gezginler tarafından adanın başlıca üretim faaliyeti olarak tarif edilir. 19uncu yüzyılın sonlarından itibaren uluslararası piyasalar Samos şarabıyla dolup taşar, Katolik Kilise ise Tanrıya Şükran ayini için şarabı tedarik eder. Samos Şarap Üreticileri Kooperatifleri Birliği'nin sek ve tatlı şarapları onlarca altın ödül ve yüzlerce takdir almıştır.

Yerli zeytin alanları zengin lezzeti, temizliği ve dokusuyla fark yaratan, enfes kalitede zeytinyağı üretirler.

Bal, aromatik bitki ve ağaçların çeşitliliği sayesinde, farklı tadlara, dokuya ve zengin aromalara sahiptir. Ayrıca polen, propolis ve arı sütü üretilmektedir.

Uzo, Samos'un en ünlü geleneksel damıtma ürünlerinden biridir. Özel tadı ve anason aromasıyla fark yaratır. Suma bir diğer geleneksel damıtma ürünüdür ve rakıya benzemektedir. Dağlık köylerdeki aile damıtma evlerinde üzüm posasından imal edilir.

Orkide, 1980 yılından beri üretilmektedir ve çeşitleri bütün dünyaya ihraç edilmektedir.

Bitkiler ve uçucu yağlar, üstün kalitede olup adada geliştirilmektedir ve hem iyileştirici özellikleri için hem de mutfakta kullanılmaktadırlar.

Diğer yerel ürünler, dokuma tezgahı üzerindeki dokumalar, yeşil sabun, incir, kuru üzüm, süt ürünleri (peynir ve yoğurt), tarhana, reçeller ve marmelatlar, bahçe ürünleri ve narenciye, balıklar ve deniz mahsulleridir.