Samos Türk sahillerine en yakın Yunan adasıdır. Avrupa ile Asya'yı ayıran 1.300 metrelik mesafe antik dönemden itibaren "Eptastadios Porthmos" (Yedi aşamalı boğaz) olarak bilinir. Kuzeybatısında Chios adası, batısında İkaria, güneybatısında Furni Korseon adacıklar kümesi ve güneyinde Onikiadalar bulunmaktadır.

Ada belediyesinin idari merkezi Samos (Vathi) şehridir. Karlovasi ikinci büyük şehir merkezidir ve Aegean Üniversitesi Fen Fakültesi burada bulunmaktadır. Pitagorio adanın tarihi bir belediyesidir çünkü Samos antik kenti burada kurulmuştur. Marathokampos, görkemli Kerki dağının eteklerinde bulunan, büyüklük açısından dördüncü kasabadır. Yoğun yerel karaktere sahip toplam 33 büyüklü küçüklü köy ile birçok küçük belde, ada sahillerinden iç kısımlarına kadar yayılmaktadır. İç kısımda ayrıca iki dağ kümesi, Karvounis (1.153 metre) ve Kerki (1.443 metre) hakim konumdadır.

Samos antik dünyanın önemli şahsiyetlerinin doğum yeridir: filozof Epikuros, güneş merkezi teorisi Aristarhos ve aynı zamanda büyük filozof ve matematikçi Pisagor. Heredot ile Ezop adada uzun süre yaşamışlardır, ayrıca mitolojiye göre, Tanrıça Hera Samos'ta doğmuştur.