Panagia Spilianis Manastırı: 

Bu manastır Samos adasının güneyinde bulunan Pythagorio köyündedir. Isim anlamı mağaranın bakiresinin manastırı anlamına gelmektedir.

Koumaradei köyünün 2km güneydoğusunda, Miloi’ye giden yolun kenarında yer alan bu manastır 225m yükseklikte çok güzel bir ortamda inşa edilmiştir. Manastırın Chora ovasına, Pythagorio köyüne ve Küçük Asya sahiline, Mikali dağına bakan muhteşem bir manzarası vardır. Manastır 1586 da inşa edilmiştir. Aynı zamanda kardeş olan Neilos ve Dionysos isimli 2 rahip tarafından Hz Meryem’in göğe kabulüne ithaf edilmiştir. Kutsal eşyaları ve muhteşem duvar resimleri ile bu manastır gravür sanatının güzel bir örneğidir.

Profitis İlias Manastırı:

Profitis İlias Manastırı Karlovasi kasabasının 3km güneydoğusunda yer almaktadır.

Samos adasının batısında bulunan bu manastır 210m yükseklikte inşa edilmiştir. 1736’da papaz Grigoris tarafından inşa edilen manastıra ait kilise, daha önce burada yer alan ufak şapel ile bir kaç odanın yerini almıştır.

Manastırda birkaç tane güzel duvar resmi, ahşap oyma işleri ve kiliseye ait çok sayıda eşya bulunmaktadır.

Panagia Vrontiani Manastırı:

Bu Samos Adasının en eski manastırıdır. Birçok kez yeniden inşa edilmesine rağmen ilk yapının 1476 yılına tarihlendiği bilinmektedir. Yapı ilk olarak kardeş olan Jacop ve Makarios isimli papazlar tarafından 1566 yılında yenilenmiş ve Hz. Meryem’in doğumuna ithaf edilmiştir. Daha sonra 1702 ve 1960 yıllarında da yapı elden geçirilmiştir.

Samos adasının batısında bulunan bu manastır Vourliotes köyüne de çok yakındır. Manastırın etrafı sık ağaçlarla dolu bir ormanla çevrilidir.

Bu manastır muhteşem duvar resimleri ve dini heykelleri ile ayrıca bir çok kutsal eşyaya sahip ahşap oyma iconostasis’i (mukaddes yeri camaatin yerinden ayıran 3 kapılı yer) ile ünlüdür.

1676 dan günümüze kadar olan dönemlere tarihlenen kodları ve kitaplarıyla manastırdaki uafak kütüphane büyük ilgi görmektedir.

Holly Cross (Kutsal Haç) Manastırı:

Adanın en eski manastırlarından olan Holly Cross ilk olarak 1582 yılında inşa edilmiştir. 1838 yılında yapı genişletilerek bugünkü halini almıştır. Yapının mimberinde ve psikopos’un kürsüsünde olduğu gibi koro ile cemaat arasında yer alan bölme de harika işçiliğe sahiptir. Kilise kubbeli ve büyük 3 nefi olan bir bazilikadır. Orta nef (koridor) kutsal haça, kuzey nef hayatın güzelliğine, güney nef ise Vaftizci Yahya’ya ithaf edilmiştir. Manastır kütüphanesi muhteşem bir koleksiyon olan kilise emanetlerine (kitaplar, kaplar vs) ev sahipliği yapar. 14 Eylül manastır’da Samos’un heryerinden büyük grupların katıldığı bayram günüdür.

Meryem Ana ve Kutsal Ruh Manastırı:

Kerkis Dağının Kuzeybatısında 950m yükseklikteki yerinde birbirine yakın iki ayrı manastır olarak inşa edilmişlerdir. Her ikisi de mağara içine inşa edilmiş olan bu manastırlarda ne yazıkki çoğu harap olmuş olan çok güzel duvar resimleri bulunmaktadır.

Holly Zone Manastırı:

Holly Zone ( Kutsal alan) manastırı Samos kasabasının doğusunda, Valamari Vadisi içinde deniz seviyesinden 120m yüksekte inşa edilmiştir. 1695 senesinde rahip ve papaz olan Meletios tarafından yaptırılmıştır. Manastır gravür bir tapınağa, birçok kutsal eşya ve duvar resimlerine sahiptir.