Kuzeydoğu Samos

Kokkari: Pitoresk bir balıkçı köyünden, enfes plajları olan, çok talep gören bir turistik bölgeye dönüşmüştür. Köyü çevreleyen yemyeşil yamaçlarda, çam ormanları ve üzüm bağları arasında şahane yürüyüş patikaları korunmaktadır. Bölgede Samos orkidesi yetişmektedir.

Vurliotes: 1 6ncı yüzyıla dayanan dünyalar güzeli bir dağ köyüdür. Köyün biraz dışında Samos'un en eski manastırı olan Panagia Vronta Manastırı bulunmaktadır. Çam ormanları ve ekinler arasından geçen toprak yol yükseklere, Ampelos dağının (Karvunis) tepesinde son bulmaktadır.

Agios Konstantinos: Balıkçı barınağı ve turistik altyapısı olan sahil beldesidir. Doğu yamaçlarında, çınar ağaçlarıyla dolu küçük koyaktan özel yürüyüş yolları başlamaktadır.

Manolates: Yoğun yerel renge, pitoresk mahallelere ve büyüleyici manzaraya sahip bir köy. Yerli ve yabancı sanatçılardan oluşan küçük bir koloniye ev sahipliği yapmaktadır, ayrıca harika lokantaları vardır.

Ampelos: Yaklaşık 300 metrede amfitiyatral şekilde kurulmuş, Ege denizine eşsiz bir manzarası olan bir köy. Yemyeşil ağaçlık bölgede keşif yapmaya götüren birçok patika buradan başlar.

Stavrinades: Bol kaynağı olan, akarsular ve ormanlarla çevrili küçük, dağlık bir köy.

Paleokastro: Bölgedeki eski kalenin kalıntılarından dolayı bu adı almıştır (Paleokastro = Eski Kale). Küçük meydanlarındaki lokantalar yüksek sayıda müdavimin çekim merkezidir. Yakınlardaki sahil beldeleri Kerveli, Posidonio, Klima ve Psili Ammos, yakın olan Türkiye sahillerine manzara eşliğinde küçük sakin plajlara ve deniz mahsulü mezeler sunan küçük lokantalara sahiptir.

Güneydoğu Samos

Mitilinii: Birçok kilisesi ve kır kilisesi bulunan bir ovada, amfitiyatral bir şekilde kurulan kasaba. ilgi çekici sergi parçaları bulunan Fiziki Tarih Müzesi burada bulunur. Büyük meydandaki lokantalar ve kahvehaneler daima yerli ve ziyaretçilerle dolup taşar. Açıkhava sineması, müthiş bir bahçe içinde yaptığı film gösterileriyle sizleri zamanda yolculuğa götürecektir.

Hora: Adanın eski başkenti. Eski Mitropolis, çeşmeler ve geleneksel çamaşırhaneleri ziyaret etmeye değer.

Myli: İmvrasos nehrinin kıyılarında, adanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Narenciye ağaçlarıyla çevrilidir. Güneyinde, İraion'a giden yolda 16ncı yüzyıla ait olan Sarakini Kalesine rastlarız.

İraion: Tanrıça Hera'nın antik tapınağından adını alan sahil beldesidir. Güzel kumsalında birçok lokanta ve kafe bulunur.

Mavratzei: Ampelos dağına patikaları bulunan, doğaseverlerin tercih ettiği bir köy. Çömlek yapım atölyeleriyle meşhurdur. Timios Stavros Manastırı çok yakında bulunmaktadır.

Kumaradei: Adını, bölgede yetişen kocayemişlerden (Kumaro) almıştır. Eskiden Samos'un en çok zeytinyağı çıkaran köylerinden biriydi. Güneydoğusunda Megali Panagia Manastırı bulunmaktadır.

Pirgos: Amfilissos Nehri kıyılarında kurulu ve ünlü kekik balıyla bilinen büyük köy. Dar, taş döşemeli sokaklarında pitoresk kahvehaneler ve lokantalar bulunmaktadır.

Mesogio - Pandrosos: Çam ormanları ve üzüm bağları arasında, 600 metre yükseklikte iki küçük komşu köydür. Bir zamanlar Arvanites olarak bilinmekteydi.

Pagondas: Amfitiyatral şekilde kurulu, üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla çevrilidir. Güzel meydanı ve küçük folklor müzesi çekim alanıdır.

Spatarei: Güney Samos'un "balkonu", Onikiadalara kadar uzanan manzaraya sahiptir. Sokaklarında dolaşmaya ve Taksiarhis Mihail üç bölmeli bazilika tarzı kilisesi ile 1931 yapımı ilkokulunu ziyaret etmeye değer.

Egzotik Psalida sahiliyle Samiopula adacığı Samos'un en güney sahillerinden 850 metre uzaklıkta olup, Pithagorio ve İraion'dan küçük kayıklarla erişilebilir konumdadır.

Kuzeybatı Samos

Platanos: Yüksekte Karvuni'de, ormanlarla kademeli bağlar arasında kurulu, görkemli Kerki dağına manzarası olan bir köy. İlkokulu, eski evleri, çeşmeleri ve çamaşırhaneleri halk mimarisinin enfes örnekleridir. Pitoresk meydanı, misafirperver kahvehaneleri ve lokantaları hayat doludur.

İdrussa: Bol akar suları ve güzel taş yapı evleriyle meşhurdur. Ziyaretçinin 18 inci yüzyıla ait Aghi Athanasios ve Kirillos Kilisesi'ni görmesi gerekir.

Kontakeika: Bol üzüm bağları ve mükemmel manzarası olan bir köy. Doğusunda, sarp bir yamaçta 650 metre yükseklikte "Kastrovuni" mevkiinde Bizans yerleşim yerinin harabeleri bulunur. "Agios Nikolaos" veya "Limanaki" Limanı ile küçük plajı, kır kiliseri ve deniz mahsulleri olan küçük lokantası vardır.

Konteika: Dinlenmek için ideal serin meydanı olan, ormanlar ve ekinlerle çevrili küçük bir köy.

Aghi Theodori: Yemyeşil bir dağ geçidi, çamlık bitki örtüsü içinde saklı küçük güzel bir köy.

Lekka: Yemyeşil bir bölgede kurulu, meydanından Ege Denizi'ne ve Karlovasi'ye büyüleyici manzarası olan bir köy. Eski dönemlerin rengini korumuştur.

Kastania: Kerki'nin eteklerinde, zengin bitki örtüsü, üzüm bağları ve akar suları olan pitoresk bir köy.

Kosmadei: Yükseklerde, Kerki'de, güzel manzaralı köy. Buradan ormanın içinden Kakoperato Geçidi'ne giden yol başlar ve burada mağarası ile küçük kilisesi bulunan Panagia Manastırı'na rastlarız.

Kuzeybatı Samos bölgesinde birçok küçük ancak pitoresk belde bulunmaktadır: Tsurlei, Nikoludes, Surides, Sakuleika, Sevasteika.

Güneybatı Samos

Kumeika: Tepelerin arasında kurulu, asırlık çınar ağacı olan çok güzel bir meydanı, geleneksel çeşmeler ve küçük bir kahvehanesi bulunan bir köy.

Skureika ve Neohori: Dar sokakları ve güzel mahalleleri bulunan küçük komşu köyler. Bölgede Velanidia, Balu, Perri ve Pefko beldelerine rastlarız. Bu huzurlu, sahil beldelerinde özel plajlar ve güzel lokantalar bulunmaktadır.
Marathokampos Koyu: Sahil kenarında eski bir balıkçı köyü, bir zamanlar "Yalos" olarak bilinen limanda küçük lokantalar vardır. Marinası, balıkçı barınağı ve küçük bir geleneksel gemi yapım sanatı müzesi vardır.

Votsalakia: Aynı ismi taşıyan sahil boyunca turistik olarak gelişmiş bir bölgedir, arkasında ise görkemli bir şekilde Kerki Dağı görülmektedir.

Kallithea: İkaria'ya bakan muhteşem manzarası olan ve Samos'un en güzel gün batımlarından birine sahip köy. Daha yükseklerde, sık bitkili bir yamaçta Panagia Makrini Kilisesi olan mağara bulunmaktadır. Agios İsidoros koyu'nda Samos'un en eski batık gemilerinden birine rastlarız.

Drakei: Adanın en uzak köyü, Kerki'nin yemyeşil, kayalık yamacında kuruludur. Manzarası Türkiye sahillerinden İkaria'nın Drakano burnuna kadar uzanmaktadır. Adını da aldığı tahmin edilen antik gözlem bölgesi bulunmaktadır.